Kdo může na základě exekuce vydražit nemovitost?

"Otázka"

Kdo mi může vydražit nemovitosti kvůli exekucím, které na ni mám zapsané na katastru?

"Opověď"

Exekuční příkaz k prodeji nemovitosti

Prodat nemovitost může soudní exekutor, soud nebo finanční úřad. Exekutoři, ačkoliv konají na základě soudního rozhodnutí jsou soukromými subjekty, soud a finanční úřad jsou státní instituce.

Soudní exekutor dle exekučního řádu není státní orgán, ale fyzická osoba, která získala pověření státu vést exekutorský úřad. Exekutor má propůjčená razítka se státním znakem. V podstatě a zjednodušeně řečeno, exekutor je člověk podnikající, má vlastní IČ a pravomoci „propůjčené“ státem.

Soudní exekutor musí být členem Exekutorské komory, která má sídlo v Brně. Exekutora lze dohledat dle čísla exekučního úřadu (např. 067 exe), příjmení či okresu prostřednictvím našeho seznamu exekutorů.

Výkon exekutora se neváže na oblast, ve které náleží, nebo která je uvedena v názvu exekutorského úřadu. Například pokud dlužník (povinný) vlastní nemovitost v Plzni a jeho trvalým bydlištěm je taktéž Plzeň, neznamená to, že automaticky provede dražbu nemovitosti Exekutorský úřad Plzeň-město. V tomto případě se systém liší od systému notářských kanceláří. Věřitel si vybírá jakéhokoliv exekutora uzná za vhodného, takže není výjimkou, když povinný má trvalé bydliště nebo nemovitost v Plzni a exekutor má sídlo třeba v Ústí nad Labem.

Exekuci může provést taktéž finanční úřad a to ten, u kterého pohledávka vznikla. Soud je rovněž oprávněn dražit nemovitosti. Tyto orgány mají povinnost stanovit vyvolávací cenu dražby v částce 3/4 ceny nemovitosti, jenž je stanovena ve vypracovaném znaleckém posudku.

V každém případě je povinnost kteréhokoliv z exekutorů zaslat povinnému vyrozumění o nařízení dražby. A tento dlužník má možnost do data dražby dluh uhradit, a tím pádem je dražební jednání zmařeno důsledkem uhrazení exekuce.


KONTAKTUJTE NÁS

Volejte nebo pište SMS
734 366 366


KONTAKTNÍ FORMULÁŘ

PŘÍBĚHY

Výkupy nemovitostí

Jmenuji se Michal Tůma. Vlastním rodinný dům 3+1 v Říčanech u Prahy. Hypotéku jsem již splatil, byl

Číst dále